تازه ها و شنیده ها
خانه > all > پزشکی > پیشگیری از سرطان؟!

پیشگیری از سرطان؟!

همیشه از قدیم گفته اند که پیشگیری بهتر از درمان است.سالیانه بیش از ۱۰ ملیون نفر به بیماری سرطان آلوده می شوند که البته میتوان این میزان را ۷۶% کاهش داد.

با پیشگیری و رعایت اصول سالم زیستی میتوان از ابتلا به این بیماری خطرناک جلوگیری کرد.

حال با سرطان آشنا خواهیم شد.

سرطان چیست؟

سرطان یک بیماری نیست بلکه نوعی از بیماریست. بیش از ۲۰۰ نوع متفاوت از بیماری سرطان وجود دارد که هر کدام به شیوه های خاص ایجاد می شوند. چیزی که در همه آنها مشترک است این است که همه آنها به روشی مشابه شروع می شوند با تغییر در ساختار طبیعی یک سلول.

تقسیم سلولهای غیر طبیعی تحت کنترل نیستند و معلوم نیست که چه زمانی متوقف می شود یک دسته از سلولهای غیر طبیعی یک تومور نامیده می شود. همه تومورها سرطان نیستند دونوع تومور وجود دارد: خوش خیم و بد خیم.

تومورهای خوش خیم سرطان نیستند. تومورهای بد خیم همان سرطان ها هستند و می توانند به قسمت های مجاور بدن حمله کنند و مانع فعالیت سلولهای سالم آن منطقه شوند.در عین حال سلولهای تومورهای بدخیم می توانند گسترش یافته و به نقاط دیگر بدن دست اندازی کنند و در مکانی دور از محل اولیه تجمعاتی از سلولهای غیر طبیعی را ایجاد کنند. این مرحله را متاستاز می نامند.

 

مقداری با سرطان آشنا شدیم حال به عوامل ایجاد کننده می پردازیم.

سرطان بیش از ۱۰۰ نوع مختلف دارد که هر کدام را عوامل مختلفی میتواند ایجاد کند.اما شایع ترین عوامل سرطان را برای شما شرح می دهیم.

عوامل سرطان چیست؟

استفاده بیش از اندازه الکل،رژیم غذایی نامناسب و سرشار از چربی،مصرف کم میوه جات و سبزی ها،کمبود فیبر در رژیم غذایی،استفاده مداوم از فست فود و مواد فاقد ارزش غذایی،استعمال دخانیات،جذب بیش از اندازه نور خورشید،استفاده از مواد بهداشتی دارویی نامناسب و شیمیایی،استفاده بیش از اندازه لوازم آرایش حاوی اترگلیکول، سرب، جیوه، پارافین، پروپیل، وازلین، فتالات و تولوئن،امواج رادیویی و پارازیت ها،آلودگی هوا(بدلیل وجود مواد مضر مانند منوکسید کربن،دی اکسید گوگرد،اکسید های نیتروژن دار،هیدرو کربن های سوخته نشده،ذرات ریز معلق،برمید سرب و سایر ترکیبات سربی)و استفاده از پوشش های تیره بصورت مداوم.

حال میدانیم که چه عواملی میتوانند باعث ایجاد سلول های سرطانی شود.بهتر است که راه های پیشگیری را در نظر داشته باشیم.

چگونه؟به سادگی!

راه های پیشگیری از سرطان چیست؟

دوری از عوامل ایجاد کننده سرطان،تغذیه مناسب،تحرک کافی بدنی و حفاظت از سلامت تنها راه پیشگیریست.در هر زمانیکه با عوامل ایجاد کننده روبرو شدید به فکر بیفتید،چرا درد بکشید؟چرا مجبور به صرف هزینه های کلان شوید؟چرا مجبور به از دست دادن امید به زندگی و سلامت جسمی شوید؟هر کدام از عوامل ایجاد کننده سرطان به خودی خود راه حلی هم دارند!پس با رعایت کردن میتوانیم زندگی سالم و بدون درد را تجربه کنیم.

 

مترجم:بهزاد دهستانی

گرداوری شده از:بهترین مقالات داخلی و خارجی

اختصاصی omp1

 

 

با آرزوی بهترین ها برای شما...

درباره بهزاد دهستانی

bigtheme
x

شاید بپسندید

دانستنی های جالب

مقاومت موش صحرایی بیشتر از شتر در مقابل کم آبی است. دانستنی ها، پوستی که ...