تازه ها و شنیده ها
خانه > all > پزشکی > عوارض عمل های زیبایی

عوارض عمل های زیبایی

افزایش قابل توجه اقبال به جراحی های زیبایی در سال های اخیر در کشورمان، چیزی نیست که از نظرها پنهان مانده باشد. بسیاری حتی با وجود این که هیچ نیازی به عمل جراحی ندارند به سراغ این کار می روند و حتی حاضرند به دلایلی چون چشم و هم چشمی، هزینه و حتی درد این کار را به جان بخرند. در این میان تعدادی از جراحی های زیبایی در کشورمان طرفداران بیشتری دارند که در ادامه به طور اجمالی مرور شده اند.

 

● جراحی بینی؛ صدرنشین بلامنازع

 

ایران از لحاظ انجام عمل جراحی زیبایی بینی در دنیا رتبه اول را به دست آورده است و حتی کشورهایی مانند آمریکا، انگلستان و فرانسه در رتبه های بعد از کشورمان قرار دارند. ۱۷۲۰جراحی بینی در کشورمان حدود ۷۰ درصد از جراحی های پلاستیک را تشکیل می دهد. تقریبا ۸۰ درصد کسانی که برچسب بعد از عمل جراحی زیبایی بینی را بر چهره دارند، دلیل اصلی جراحی را مشکلات تنفسی می خوانند و سعی بر توجیه دیگران دارند که به دنبال زیبایی نبوده اند و نکته جالب اینجاست که بیش از نیمی از کسانی که بینی خود را عمل می کنند از فرم جدید بینی خودشان راضی نیستند و دوباره نسبت به انجام جراحی اقدام می کنند. عمل جراحی بینی در کشورمان بسته به بیمارستان و پزشک هزینه های مختلفی دارد اما این هزینه به طور متوسط از ۲ تا ۱۰ میلیون تومان متغیر است.

● تزریق بوتاکس؛ خطرناک اما پرطرفدار

تزریق بوتاکس یکی از پرطرفدارترین عمل های تزریقی زیبایی در کشورمان است. بیشترین استفاده از این عمل برای برطرف کردن چین ها و خطوط پیشانی و بین ابروهاست. بر اساس برخی آمار و ارقام روزانه در تهران به طور متوسط بین ۲ تا ۳ هزار نفر برای تزریق بوتاکس به مطب ها و کلینیک های پوست و زیبایی مراجعه می کنند و تزریق آن بین ۳۵۰ تا ۴۵۰ هزار تومان و حتی گاهی بالاتر هزینه دارد. نکته جالب اینجاست که پزشکان همواره نسبت به عوارض احتمالی بلندمدت تزریق بوتاکس مانند دوربینی، افتادگی پلک و ابرو اشاره می کنند، اما افرادی که خیلی از آنها حتی سن کمی دارند از انجام آن منصرف نمی شوند. نکته قابل تامل در رابطه با تزریق بوتاکس این است که در چند ماه اخیر اقلام بی کیفیتی برای انجام این کار به بازار راه یافته اند که آثار مخربی برای مصرف کننده دارد، اما به خاطر قیمت پایین مشتریان زیادی دارد.

 

● پیوند مو؛ سبقت آقایان از خانم ها

 

انجام عمل پیوند مو شاید تنها عمل جراحی زیبایی است که مردان بسیار بیشتر از زنان به دنبال آن هستند. کم مویی، ریزش مو و کچلی از مشکلات مهمی است که بسیاری از مردان با آنها رو به رو می شوند و حاضرند برای از بین بردنشان هزینه های زیادی صرف کنند که تبلیغات گسترده مراکز کاشت مو شاهدی برای این امر است. بسیاری از جراحی ها، پیوندها و کاشت مو به صورت سرپایی با بی حسی موضعی انجام می شود. به اعتقاد کارشناسان در بسیاری از موارد و با توجه به پیشرفت های علمی پیوند مو به روش های جدید یک عمل راحت است که در اکثر موارد رضایت بیماران را هم در پی دارد؛ البته در صورتی که کار توسط متخصصان انجام شود. اما اگر این کار توسط یک غیرمتخصص انجام شود عوارض بدی را به دنبال دارد.

شایع ترین عوارض این نوع عمل شامل درد و سوزش خفیف در ناحیه پشت سر، تورم پیشانی و صورت، تشکیل دلمه های کوچک روی محل های کاشت و در گاهی موارد عفونت و خونریزی خواهد بود. هزینه کاشت مو نسبت به بانک موی هر فرد متفاوت است و نمی توان یک قیمت ثابت برای آن ارائه داد.

 

● تزریق چربی؛ چاله پرکنی در صورت!

 

یکی از روش های پرمشتری جراحی زیبایی در کشور تزریق چربی در نقاط مختلف بدن همچون لب، صورت، گونه ها، زیر چشم، سینه ها و … است. در این عمل پزشک تحت بی حسی موضعی حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ سی سی چربی از ناحیه شکم یا ران ها را توسط یک دستگاه مکش خفیف از یک سوراخ کوچک روی پوست تخلیه کرده و سپس با یک دستگاه مخصوص به محل مورد نظر تزریق می کند. افراد برای برجسته کردن لب ها، حجیم کردن سینه ها، پر کردن مناطق لاغر و فرو رفته صورت مثل گونه و زیر چشم، پر کردن خط خنده و خطوط اطراف دهان و همچنین برای پر کردن جای آکنه و بریدگی های قدیمی به دنبال تزریق چربی می روند. هزینه انجام چنین عملی با توجه به ناحیه ای که عمل روی آن انجام می شود از یک تا ۴ میلیون تومان است.

● جراحی افزایش قد؛ گران و غیرقانونی

عمل جراحی افزایش قد شاید از شایع ترین عمل های جراحی در کشورمان نباشد، اما یکی از عمل هایی است که با وجود هزینه بالا و خطرات زیادی که دارد در میان قشر جوان طرفداران زیادی دارد، چرا که بسیاری از نوجوانان در دوران بلوغ نسبت به وضع بدنی و روانی خود تصور درستی ندارند. در هر حال این عمل جراحی که در بیشتر موارد ناموفق است مورد تایید بسیاری از پزشکان نیست و در اکثر موارد منجر به عفونت های شدید و حتی کوتاه تر شدن قد فرد نسبت به قبل می شود. این عمل بیشتر در مراکز غیرقانونی انجام می شود و هزینه ای بالغ بر ۲۰ میلیون تومان دارد.

 

● جراحی سینه و شکم؛ رویای اغواگر تناسب اندام

 

عمل جراحی سینه بیشتر برای زنانی انجام می شود که به خاطر سرطان سینه شکل ظاهری خود را از دست داده اند و ناگزیر دست به انجام چنین جراحی ای می زنند، اما در سال های اخیر بسیاری از زنان با خارج کردن چربی اضافی یا برعکس نسبت به زیباتر کردن اندام خود اقدام می کنند. در عین حال یکی از شایع ترین مراجعات در جراحی های زیبایی، بدشکلی ها و نازیبایی های شکم است. جراحی شکم یا تامی تاک روشی است برای صاف کردن شکم با برداشتن پوست و چربی اضافی و همچنین سفت کردن عضلات دیواره شکم. عوارض عمل های جراحی سینه و شکم معمولا مربوط به عفونت ها می شود. این جراحی ها در کشورمان هزینه هایی از یک تا ۱۰میلیون تومان دارد.

با آرزوی بهترین ها برای شما...

درباره بهزاد دهستانی

bigtheme
x

شاید بپسندید

دانستنی های جالب

مقاومت موش صحرایی بیشتر از شتر در مقابل کم آبی است. دانستنی ها، پوستی که ...