تازه ها و شنیده ها
خانه > all > متفرقه > آشپزی سالم > طبخ ماهی بدون روغن

طبخ ماهی بدون روغن

ماهی از جمله منابع غذایی پروتئینی است که در روزهای سرد سال بیشتر طرفدار دارد و میزان مصرف آن در فصل سرما بیشتر می شود. البته ما ایرانی ها حتی در زمستان نیز کمتر از کشورهایی مانند یونان، ایتالیا و ژاپن ماهی مصرف می کنیم…

از آنجا که گوشت این آبزی در گروه گوشت های سفید و بدون کلسترول جای می گیرد و مواد معدنی فراوانی دارد، توصیه می شود با حداقل روغن، آن را بپزیم. در «دستور آشپزی» این هفته روش پخت ماهی کبابی را با مواد غذایی جدیدی برای مزه دار کردن آن انتخاب کرده ایم.

مقدار کالری

ماهی کبابی در مجموع ۳۲۵ کیلوکالری انرژی دارد. در صورتی که این غذا را میان ۳ نفر تقسیم کنید، به هر نفر ۱۰۸ کیلوکالری انرژی خواهدرسید. البته در صورتی که این غذا با برنج میل شود، ۱۶۰ کیلوکالری دیگر به انرژی آن اضافه خواهدشد. در ضمن، اگر ماهی کبابی با برش های سیب زمینی و هویج خورده شود، حداقل ۸۰ کیلوکالری به میزان انرژی حاصل خوردن این غذا اضافه خواهد شد.

همراه این غذا

می توانید این ماهی را با برنج مخلوط شده با سبزی های برگ سبز تیره و تازه میل کنید یا اینکه در کنار آن سبزی های نشاسته ای مانند سیب زمینی، نخودفرنگی و حتی هویج بگذارید. به این ترتیب وعده غذایی تان تکمیل تر خواهد شد. نوشیدنی مناسب با این غذا نیز می تواند یک لیوان آب پرتقال باشد.

طـرز تـهـیـه

ابتدا گشنیز و جعفری را ساطوری کنید و همراه سیر آنها را بکوبید تا کاملا له شوند. در ظرفی دیگر آب لیمو ترش را بگیرید و به آن زعفران و زردچوبه اضافه کنید. سپس تمام این مواد را با هم مخلوط و تمام سطوح ماهی ها را با سس آغشته کنید و روی آنها به میزان دلخواه نمک بپاشید. ۱۵ دقیقه بگذارید ماهی ها با این مواد مزه دار شوند. بعد ماهی ها را یا روی منقل کباب کنید یا در فر با دمای ۱۷۰ درجه سانتی گراد به مدت ۲۰ دقیقه بگذارید تا کاملا پخته شوند.

مـواد لازم (برای ۳ نفر)

ماهی تیلاپیا/۱عدد/۱۵۰کیلوکالری

ماهی قزل آلا/۱عدد/۱۵۰کیلوکالری

گشنیز/۱۵شاخه/۱۰کیلوکالری

جعفری/۱۰شاخه/۵کیلوکالری

سیر/۲حبه/۵کیلوکالری

لیموترش/۱عدد/۵کیلوکالری

زعفران/۲قاشق غذاخوری/۰کیلوکالری

زردچوبه/نیم قاشق چای خوری/۰کیلوکالری

نمک/ به میزان دلخواه/۰کیلوکالری

پیشنهاد سرآشپز

سامان گلریز

مدرس آشپزی

۷ راز ماهی کبابی

ماهی کبابی به دلیل آنکه بدون روغن تهیه می شود، ارزش تغذیه ای فراوانی دارد. برای بهترشدن طعم این غذا باید از مواد غذایی تازه استفاده و در انتخاب ماهی به نکته هایی توجه کنید؛ مثلا هر ماهی ای برای کباب کردن مناسب نیست. برخی ماهی سالمون را برای کباب کردن انتخاب می کنند در حالی که این کار اشتباه است. دو ماهی تیلاپیا و قزل آلا از ماهی های با قیمت مناسب و مغذی ای اند که برای کباب کردن مناسب هستند البته به شرطی که به این نکته ها برای آماده کردن و پختشان توجه کنید:

۱. اندازه ماهی هایی که برای کباب کردن استفاده می کنید، مهم است یعنی تیلاپیا ۲۰ سانتی متر و قزل آلا حداکثر ۲۵ سانتی متر باشد. در کل، بهتر است برای کباب کردن از ماهی هایی با اندازه متوسط استفاده کرد.

۲. مراقب باشید ماهی نسوزد زیرا سیاه شدن آن باعث تلخ شدن طعمش می شود. به محض اینکه ماهی ها طلایی شدند، آنها را از روی حرارت بردارید.

۳. از زیاد حرارت دادن ماهی ها خودداری کنید زیرا این کار باعث خشک و سفت شدن آنها می شود.

۴. به ماهی زیاد آب لیمو نزنید و آن را در آبلیموی فراوان به مدت طولانی نخوابانید زیرا در این صورت بعد از پخته شدن خرد خواهد شد.

۵. پوست ماهی قزل آلا را نگیرید. فقط وسط شکم آن را برش دهید و تیغ های کمر را خارج کنید. بعد از آنکه ماهی پخته شد، در صورت تمایل پوست آن را جدا کنید.

۶. بهتر است در کنار ماهی، سیب زمینی پخته شده، هویج و نخودفرنگی قرار دهید. این موادغذایی به دلیل داشتن ترکیب های نشاسته ای و طعم شیرین، در کنار ماهی مزه منحصر به فردی ایجاد خواهند کرد.

۷. بهتر است با ماهی کباب شده دوغ نخورید. می توانید با این غذا یک لیوان آب پرتقال تازه یا آب انگور قرمز میل کنید. البته ماهی از غذاهایی است که با بیشتر نوشیدنی ها می سازد و در کنار آنها طعم مناسبی را ایجاد می کند پس انتخاب نوشیدنی به ذائقه تان بستگی دارد.

اگر اضافه وزن دارید

می توانید به جای سبزی های نشاسته ای با این غذا از سبزی های فیبری مانند کدو سبز، قارچ و هویج استفاده کنید و از خوردن این غذا با برنج خودداری کنید. نوشیدنی ای که همراه این غذا میل می کنید نیز می تواند یک لیوان شربت آبلیموی تازه باشد. به این ترتیب مواد غذایی ای را میل کرده اید که دارای حداقل کالری است.

اگر فشارخون دارید

مقدار نمکی که در این غذا استفاده می کنید باید محدود باشد. کنار ماهی ها کلم بروکلی، سیب زمینی و هویج قرار دهید و سیر تازه همراه آن میل کنید زیرا در این صورت از مواد غذایی ای استفاده کرده اید که به تنظیم فشارخونتان کمک می کند. در ضمن، به جای برنج، همراه این غذا می توانید یک تا دو برش نان جوی سبوس دار قرار دهید.

اگر چربی خون دارید

بهتر است با این غذا یک لیوان آب گریپ فروت تازه میل و همراه آن نان سبوس دار گندم میل کنید. حتی می توانید سبزی هایی مانند کدو سبز، فلفل دلمه ای و لوبیا سبز را در کنار ماهی قرار دهید زیرا فیبر موجود در این سبزی ها به تنظیم فشارخون کمک خواهدکرد.

منبع:راویان

با آرزوی بهترین ها برای شما...

درباره بهزاد دهستانی

bigtheme
x

شاید بپسندید

دانستنی های جالب

مقاومت موش صحرایی بیشتر از شتر در مقابل کم آبی است. دانستنی ها، پوستی که ...