تازه ها و شنیده ها
خانه > all > متفرقه > روش های خنک سازی طبیعی محیط اطراف و کاهش دمای شهری-omp1

روش های خنک سازی طبیعی محیط اطراف و کاهش دمای شهری-omp1

این روزها روزهاییست که انسان را یاد جهنم آخرت می اندازد.بدیهیست هر انسانی در دمای بالای این روز های شهرش به دنبال خنک سازی خانه،محل کار و حومه محل زندگیش است. خنک سازی محیط های بسته و باز کار بسیار آسان و پیش پا افتاده ای است و فقط به مقداری پشت کار و مسئولیت پذیری احتیاج دارد. در این مقاله ما با معرفی چند روش خنک سازی خانه و محیط و کاهش دمای شهری  به شما در این عمر کمک خواهیم کرد! استفاده از گیاهان طبیعی: گیاهان یکی از عوامل کاهش دما در محیط ها هستند.این را باور ندارید؟از…

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0

این روزها روزهاییست که انسان را یاد جهنم آخرت می اندازد.بدیهیست هر انسانی در دمای بالای این روز های شهرش به دنبال خنک سازی خانه،محل کار و حومه محل زندگیش است.

خنک سازی محیط های بسته و باز کار بسیار آسان و پیش پا افتاده ای است و فقط به مقداری پشت کار و مسئولیت پذیری احتیاج دارد.
در این مقاله ما با معرفی چند روش خنک سازی خانه و محیط و کاهش دمای شهری  به شما در این عمر کمک خواهیم کرد!

استفاده از گیاهان طبیعی:

گیاهان یکی از عوامل کاهش دما در محیط ها هستند.این را باور ندارید؟از کنار پارک ها و باغ ها در هنگام عبور با خودرو دمای هوا را با دیگر نقاط مقایسه کنید!گیاهان با جذب نور خورشید و انتقال رطوبت کافی در هوا همچنین تسویه هوا علاوه بر کاهش دما از افزایش میزان آلاینده های محیطی هم جلوگیری می کنند.گیاهانی مانند ناز فرانسوی،محبوبه شب،پونه،نعنا،یاس،گل شمعدانی و … میتوانند در کاهش دمای محیط کمک شایانی کنند و علاوه بر آن با تسویه هوا محیطی دلچسب تر برای شما فراهم سازند.تنها نیاز آنها رسیدگی و کمی آب است.همچنین درختچه های کوچک و خانگی می تواند به میزان قابل توجهی محیط شما را خنک و سالمتر سازد.

گل ناز فرانسویاستفاده از انرژی خورشیدی:

سالهای زیادیست که انرژی خورشیدی باب دل مردم دنیا شده است.انرژی خورشیدی علاوه بر کاهش میزان مصرف انرژی زمین میتواند به کاهش الودگی و گرمای زمین هم به میزان قابل توجهی کمک رسانی کند.استفاده از پنل های خورشیدی برای مصارفی مانند کولر های مختلف،یخچال،فریزر،پنکه،دستگاه تسویه هوا،ابگرمکن های برقی و لامپ ها میتواند در کاهش دمای شهری کمک شایانی کند.کار این پنل ها استفاده از انرژی خورشید و تولید برق برای مصارف مختلف است.این انرژی میتواند به میزان قابل توجهی مخارج زندگی را کاهش دهد و علاوه بر این باعث حذف سوخت فسیلی از زندگی شما می شود.مثال:تا به حال از گاز طبیعی برای گرم کردن اب حمام استفاده می شد و علاوه بر این پخت پز ها همه از طریق گاز طبیعی صورت می گرفت اما این روزها در کشور های پیشرفته با انرژی برق از طریق پنل های خورشیدی این کارها صورت می گیرد.حتی دستگاه های آب پاش صنعتی در مزارع،خودرو ها همچنین وسایل سنگین حمل و نقل از طریق انرژی برقی کنترل میگردند.این ها میتواند دلایل خوبی برای استفاده از این انرژی باشد.

انرژی خورشیدی

کاهش مصرف آب:

یکی از دلایل گرمای بیش از اندازه کره زمین کاهش سطح آب های شیرین و خشکیدن رودها و دریاچه های آن است.مصرف آب انسان ها مخصوصا در کلان شهر هایی مانند تهران بقدری بالاست که با آن اب  میتوان زمین های خشک بزرگی را سبز نمود.اما دولت برای تامین آب این کلان شهر ها متاسفانه مجبور به از بین بردن مراتع سبز،رودخانه ها و دریاچه ها می شود.با خشکیدن دریاچه ها،رودخانه ها،مراتع و جنگل های طبیعی محیط اطراف به شدت دچاره بحران دما و آلاینده می شود.با صرف جویی در مصرف آب و استفاده بهینه از فاضلاب خانگی برای آبیاری باغچه ها و درختان میتوانید به خنک سازی محیط و سالم سازی هوای اطراف منازلتان کمک شایانی کنید.

روش های صرفه جویی:

هنگام استحمام چقدر آب هزینه می کنید؟از امروز بجای دوش گرفتن به صورت مداوم میتوانید خود را با یک لگن آب استحمام کرده و بعد زیر دوش به مدت ۱ دقیقه خود را آب بکشید!

هنگام مسواک زدن شیر آب را تا چه اندازه و چه مدتی باز میگذارید؟از امروز بجای باز گذاشتن شیر آب میتوانید با یک لیوان آب براحتی دندان خود را مسواک بزنید!

هنگام ظرف شستن چه میزان آب هدر می دهید؟از امروز بجای هدر دادن آب میتوانید خیلی راحت با استفاده از ی ظرف آب مناسب(مانند سینک ظرف شویی یا لگنی با حجم استاندارد)تمامی ظروف خود را شسته و آب بکشید!

هنگام تمیز کردن حیاط و ساختمان منزلتان چه میزان آب مصرف میکنید؟از امروز میتوانید با وسایل مناسب همراه با جارو محل زندگی خود حیاط و ساختمان را به راحتی تمیز کنید!

توجه:شاید برای شما این نوشته ها مفهومی نباشد و پیش خود بگویید اگر من صرف جویی کنم چه مقدار میزان مصرف آب کاهش پیدا خواهد کرد؟
جواب این سوال شما بسیار ساده است!اگر تمامی هم میهنان عزیزمان که جعیتی بیشتر از ۷۰ ملیون نفر است در روز فقط دو لیتر آب صرف جویی کنند چه میزان آب در روز صرف جویی می شود؟۱۴۰ ملیون لیتر!!!حال بهتر است از یک متخصص سوال بفرماید با ۱۴۰ میلیون لیتر آب در روز چه مقدار زمین کشاورزی،باغ و مراتع را میتوان آب یاری کرد؟؟!!پس بیاییم از خودمان شروع کنیم.خشک سالی-بحران آب

کاهش مصرف سوخت های فسیلی:

آیا می دانید ۹۳% از گرمای زمین به دلیل استفاده نامناسب از سوخت فسیلیست؟آیا می دانید سوخت های فسیلی علاوه بر افزایش آلاینده های محیطی،افزایش دمای هوا مقصر اصلی امراض تنفسی و سکته قلبی هستند؟

استفاده از وسایل نقلیه شخصی برای انجام کار های روزانه یکی از دلایل گرمایش زمین است.سوخت های فسیلی علاوه بر افزایش گاز های گل خانه ای تولید حرارت هم میکنند.باور نمی کنید؟موتور وسیله نقلیه شما اگر ۱۰ لیتر سوخت مصرف کند طبق میانگین ۲۸۶۰۰ درجه حرارت تولید میکنند.این حرارت در صورتی تولید می شود که وسیله شما بهینه سوز و کم مصرف باشد!اما شاید سوال پیش بیاید که این حرارت کجا میرود؟؟جواب این سوال آسان است!!موتور وسیله نقلیه شما برای کاهش دما از رادیاتور آبی همراه با فن خنک کننده استفاده می کند و این حرارت را در هوا آزاد می سازد!علاوه بر این دی اکسید کربن همراه با سرب خروجی اگزوز وسیله نقلیه شما تاثیر بسزایی بر روی دمای هوا و امراض دیگر برای بدن شما دارد.

با استفاده از وسایل نقلیه عمومی،تاکسی ها و آژانس ها علاوه بر کاهش دمای شهر و صرفه جویی در مصرف سوخت فسیلی به سلامتی خود و دیگران کمک کنید.بدانید که کاهش استفاده از وسیله نقلیه در میان مردم میتواند علاوه بر کاهش دمای شهر به میزان قابل توجهی به سلامتی و صرفه جویی در وقت شما هم کمک کند.

ترافیک شهری

عدم استفاده از کولر های گازی:

این روز ها برای کاهش دمای منزل،خودرو، محل های اداری و عمومی اکثرا از کولر های گازی استفاده می کنند.استفاده از این وسایل علاوه بر قیمت بالای وسایل با مصرف انرژی شما رابطه ای مستقیم دارد.اما این تمام مشکل نیست!مشکل اصلی گاز مورد استفاده در این وسایل است که این گاز از ترکیبات کلرینه در آن استفاده می شود آسیبی بسیار شدید به زمین وارد می سازد.این ترکیبات علاوه بر کاهش لایه ازون خود مواد گلخانه ای محسوب می شود و با نگهداری دما در خود میتواند باعث گرمایش تدریجی زمین شود.شاید پیش خود بپرسید که وقتی این گاز در مخازن وسیله ها است چگونه باعث ایجاد خطر می شود؟در هنگام تعمیر وسایل گازی خنک کننده تعمیرکاران مجبور به خارج سازی گاز وسیله می شوند و اگر شما از کولر خودروی خود استفاده می کنید باید بدانید که خودرو پس از ضربه خورد(مانند تصادف یا دس انداز های بسیار شدید) همچنین هنگام تعمیر گاز کولر خود را از دست میدهد!حال تصور کنید اگر هر خانواده در سال فقط ۱۰۰ گرم گاز حاوی ترکیبات کلرینه را وارد جو کند چه مقدار از این نوع گاز در سال وارد جو خواهد شد؟
گاز حاوی کلرینه علاوه بر آسیب رساندن و افزایش دمای زمین یک گاز سمی است که برای دستگاه تنفس و قلب شما مضر می باشد!

گاز سمی کولر ها

پایان نامه:
بیاییم با کمک هم زندگی سالمتری برای خود و آیندگان رقم بزنیم.

 

تحقیق و گردآوری:بهزاد دهستانی
منبع:omp1.com

 

با آرزوی بهترین ها برای شما...

درباره بهزاد دهستانی

bigtheme
x

شاید بپسندید

دانستنی های جالب

مقاومت موش صحرایی بیشتر از شتر در مقابل کم آبی است. دانستنی ها، پوستی که ...