تازه ها و شنیده ها
خانه > all > متفرقه > بحران آب جهانی|کمبود آب و افزایش روز افزون مصرف

بحران آب جهانی|کمبود آب و افزایش روز افزون مصرف

دوم فروردین ماه (۲۲ مارس) هرسال روز جهانی آب به‌منظور تحرک‌بخشیدن به عزم و اراده ملتها در حل «بحران مدیریت منابع آب» است. این بحران به معنای فقدان قانون‌گذاری صحیح و عدم اراده سیاسی برای حل وضعیت نامطلوب منابع آب جهانی می‌باشد. کی از مشکلات عمده درخصوص منابع محدود آب، افزایش روزافزون تعداد افرادی است که در مصرف آب شریک می‌شوند. ازآنجاکه همگان به آب شیرین و پاک نیاز دارند، دور از ذهن نیست تا جنگهای آینده جهان بر سر منابع آب صورت گیرد. در ۵۰ سال گذشته ۳۷ مورد خشونت بین کشورها بر سر آب گزارش شده است که…

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.5 ( 1 رای)
0

دوم فروردین ماه (۲۲ مارس) هرسال روز جهانی آب به‌منظور تحرک‌بخشیدن به عزم و اراده ملتها در حل «بحران مدیریت منابع آب» است. این بحران به معنای فقدان قانون‌گذاری صحیح و عدم اراده سیاسی برای حل وضعیت نامطلوب منابع آب جهانی می‌باشد.

کی از مشکلات عمده درخصوص منابع محدود آب، افزایش روزافزون تعداد افرادی است که در مصرف آب شریک می‌شوند. ازآنجاکه همگان به آب شیرین و پاک نیاز دارند، دور از ذهن نیست تا جنگهای آینده جهان بر سر منابع آب صورت گیرد. در ۵۰ سال گذشته ۳۷ مورد خشونت بین کشورها بر سر آب گزارش شده است که همه آنها به‌جز ۷ مورد به خاورمیانه مربوط می‌شود. چنان‌که طبق اعلام مطالعات سازمان‌ملل‌متحد کمبود آب مشکلی حاد در سراسر خاورمیانه می‌باشد.

اگرچه طبق این مطالعات ایران و عراق تنها کشورهای منطقه هستند که هنوز در آستانه بحران آب قرار ندارند، لیکن پیش‌بینی می‌شود که درصورت ادامه روند کنونی وضعیت کمبود و آلودگی آب در منطقه، این دو کشور نیز در آینده‌ای نه‌چندان‌دور با بحران آب مواجه شوند. چنانچه پژوهشها حاکی از این است که با توجه به قرار گرفتن ایران در مناطقی که در آینده با بحران آب مواجه خواهند شد، پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ سهم سرانه آب هر نفر به کمتر از هزار مترمکعب برسد.

آنچه ضروری می‌نماید ایجاد «برنامه اقدام جهانی» جهت تضمین امنیت دسترسی به آب سالم برای همه جهانیان است. همچنین محسوب نمودن برخورداری همگان از آب به‌عنوان یکی از عوامل اساسی حقوق‌بشر، تدوین سیاستهای ملّی و منطقه‌ای و افزایش کمکهای بین‌المللی به کشورهای درحال‌توسعه و توسعه‌نیافته در کنار برنامه اقدام جهانی جهت حلّ این معضل بسیار مؤثر خواهد بود.

از دور که نگاه کنیم بسیار ساده است،تصفیه آب چاه و سد در تصفیه خانه ها و انتقال آن به لوله های آب آشامیدنی!اما آنقدر ها هم ساده نیست.در چند سال اخیر سد های ایران و برخی از کشور ها بار ها و بار ها به خط قرمز نزدیک شده است و روزانه خطر کمبود آب در کشور های پر جمعیت مانند ایران بیشتر هم می شود.
اما براستی علت اصلی این معضل چیست؟
مصرف بی رویه آب ما انسان ها باعث بروز این مشکلات شده است؟
بله،در ایران مصرف روزانه هر شخص بطور میانگین ۳ برابر حد استاندارد جهانی می باشد و این در صورتیست که کشور هایی مانند sweden با وجود منابع بسیار آب شیرینشان مصرف آبی کمتر از حد استاندارد هم دارند،اما واقعا چه چیزی در مصرف آب ما تا این حد تاثیر بسیار بد گذاشته است؟

دوش های بی هنگام و مداوم،شستشوی خودرو ها با آب(آن هم آب شرب)،باز گذاشتن شیر های آب به هنگام انجام فعالیت های بهداشتی مانند مسواک زدن و … ،شستشوی حیاط ها با آب شرب و همچنین ارزان بودن قیمت آب در کشور از جمله علت های مصرف بیش از اندازه ما ایرانی ها است.همچنین افزایش مشترکین آب بطور روزانه و رشد بی رویه جمعیت جهانی بدون در نظر گرفتن شرایط کنونی و آینده جهانی تاثر بسزایی در این بحران داشته است.

البته نباید از تاثیر تخریب محیط زیست و کاهش بارندگی ها در کاهش منابع آب گذشت.بله،تخریب محیط زیست و زیست بوم های طبیعی کشور در روند طبیعی بارش ها تاثیر بسیار بدی گذاشته است.افزایش روز افزون وسایل نقلیه=افزایش دمای طبیعی هوای کلان شهر ها=کاهش بارندگی و تغییر اقلیم طبیعی آب و هوا!در کنار این ها باید به کاهش قابل توجه درخت های شهری و جنگل های حاشیه ای هم توجه داشته باشیم.تغریبا از سال ۱۳۵۰ تا کنون ایران یک سوم از جنگل های طبیعی خود را از دست داده است و این یک نشانه از بروز مشکلات در آینده برای طبیعت ، شرایط طبیعی و استراتژی کشور می باشد.

با وجود این ما می توانیم با برنامه ریزی صحیح و کنترل مصرف آب روزانه خودمان به همراه کمک به شرایط زیست محیطی کشورمان در جلوگیری از بحران آب کشوری سهم بسیاری داشته باشیم.در کنار این راه دیگری هم هست…!میتوانیم بدون در نظر گرفتن آینده خودمان و فرزندانمان به این رویه خود ادامه دهیم که ۱۰۰% آینده ای خاموش در انتظار دنیای سبزمان خواهد بود.

گردآوری:مجله اینترنتی یک پارس

با آرزوی بهترین ها برای شما...

درباره بهزاد دهستانی

bigtheme
x

شاید بپسندید

دانستنی های جالب

مقاومت موش صحرایی بیشتر از شتر در مقابل کم آبی است. دانستنی ها، پوستی که ...